
NOVÝ SMĚR
2.
Koho zvolím starostou města Žacléř?
Odpovídám – jako volič bezprostředně nikoho!
Na základě častých debat mezi občany, kteří polemizují nad otázkou komu dají ve volbách hlas, aby byl starostou nebo kdo kandiduje na starostu, zde uvedu krátké základní informace. Přidám i hodně zjednodušený popis fungování veřejné správy. Pro větší stručnost použiji i zkrácené názvy subjektů.
Volby do zastupitelstva města
Komunální volby do zastupitelstva (zákon č. 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí) města Žacléř se konají ve dnech 5. a 6. 10. 2018. Zde zvolíte z kandidátů 5 registrovaných sdružení 17 členů zastupitelstva. Okamžikem ukončení hlasování ve volbách v sobotu ve 14:00 hodin se stává všech 17 zvolených zastupitelů (na základě počtu získaných hlasů) kandidátem na starostu, místostarostu, atd. Tento zvolený zastupitel se dostaví na ustavující schůzi zastupitelstva, bývá to zpravidla do 15 dnů, kde složí slib zastupitele. (A teď už občan a volič do procesu výběru funkce starosty, místostarosty, rady města, atd. nemá možnost zasahovat. Nadpoloviční většina, (tj. 9 členů) když je opravdu soudržná, přehlasuje a zvolí, co chce.) Teď už záleží pouze na zastupitelích, koho nadpoloviční většinou, obvykle v tajném hlasování, usnesením zvolí do určitých funkcí. Lídr sdružení, v našem městě paní Rennerová, panové Gracík, Roček, Nagy a Vaníček nemusí být zvoleni do žádné funkce a zůstanou zastupiteli města. Toto známe i z minulé praxe, kdy úspěšný kandidát s velkým počtem hlasů zůstal pouze zastupitel. Jednoduše řečeno, nemáme přímou volbu starosty nebo místostarosty.
Město a městský Úřad
Někdy nastává mezi občany diskuze typu: proč zastupitelé neřeší problém, určitou negativní záležitost ve fungování některého z odboru (pracoviště) na Městském úřadě Žacléř.
Je to takto: město vykonává takzvaný spojený model veřejné správy.
Město Žacléř –rozhoduje o majetku, organizacích, hospodaření, rozvoji města a dalších věcech. Tvoří ho 17 členů zastupitelstva, rada města, výbory, komise, starosta a místostarosta. Jedná se takzvaně o místní samosprávu (samostatnou působnost, vymezuje ji zákon č. 128/2000 Sb.).
a
Městský úřad Žacléř – tvoří ho celek zaměstnanců, odborů, oddělení a pracovišť. Jedná se o výkon státní správy – přenesená působnost. Zde orgán striktně rozhoduje na základě zákonů a dalších právní předpisů.
Jednoduše: zastupitel nemá právo ovlivňovat rozhodnutí, které zpracovává zaměstnanec Městského Úřadu (například stavební řízení). Tento pracovník se řídí, případně musí řídit stavebním zákonem.
(V minulosti jsem zaslechl „klepy“, že v případě výhry opozice ve volbách, udělá čistku na úřadě. Není to tak, zaměstnanec úřadu je v pracovněprávním vztahu a vyhozen může být pouze ne základě zákoníku práce.)
Vy, jako občan Žacléře
Zde vytyčím pouze Vaše práva:
- Právo volit a být volen do zastupitelstva
- Právo hlasovat v místním referendu
- Právo vyjadřovat se k návrhu rozpočtu a k závěrečnému účtu města a to písemně, nebo ústně
- Právo nahlížet do usnesení a zápisů z jednání zastupitelstva, usnesení rady, výborů, komisí a
pořizovat si z nich výpisy (Kolik z Vás využilo svoje právo?)
- Právo požadovat projednání určité záležitosti radou nebo zastupitelstvem města, je-li záležitost
podepsána nejméně 0,5 % občanů. Vaše záležitost musí být projednána do 60 dnů
zastupitelstvem.
Vaše zastupitelstvo, rada, výbory, komise, redakční rada
Orgány samosprávy města Žacléř:
Již jsem zmínil, Žacléř má 17 členné zastupitelstvo - budete je volit Vy ve volbách. (V minulém volebním období jsme my opozice předložili do zastupitelstva návrh na snížení počtu zastupitelů. Měli jsme pocit, že by snížení na počet 15 členů mohl usnesením projít. Bohužel neprošlo, 9 je víc než 8.)
17 zvolených zastupitelů bude volit ze svých řad starostu, místostarostu. (Je jedno jaký kdo měl u voličů úspěch, znám z vlastní zkušenosti.)
Zastupitelstvo dále zvolí radu města. Rada města sestává z pěti členů. Členem rady se automaticky stává starosta a místostarosta, takže stačí zvolit další tři zastupitele a rada je sestavena.
Zákon o obcích stanovuje nutnost zřízení kontrolního a finančního výboru. Ze zákona musí být minimálně tříčlenný a předsedou musí být zastupitel. V našem městě jsou výbory obvykle pětičlenné. Doporučuje se, a většina měst to tak má, že jsou výbory sestaveny z většiny opozičních členů. V našem městě to tak není. (Aféra Nagy a rezignace na předsedu kontrolního výboru – předsedou zvolen Nagy, další čtyři členové z koalice.) Kontrolní a finanční výbor je poradním orgánem zastupitelstva města, řídí se zákonem o obcích, úkoluje je zastupitelstvo. Zprávu o činnosti a výsledcích své práce předkládá jednou za rok zastupitelstvu. (Fungování zejména kontrolního výboru v našem prostředí je problematické.)
Komise je poradním orgánem rady města, volí ji rada města a předsedou či členem může být jakýkoliv občan. Město má ve své působnosti zřizovat a rušit jakýkoliv druh a počet komisí.
Redakční rada v našem městě funguje na základě samozvolení samotnými členy této rady. Nenašel jsem ani po dotazech a žádostech žádné usnesení nebo rozhodnutí oprávněného orgánu o zřízení této rady a o zvolení jejích členů.
O struktuře, fungování, právech, povinnostech, zřizování, rušení a dalších a dalších záležitostí chodu města bych asi popsal nespočet stránek. Doufám, že Vám těchto pár vět Vám pomůže alespoň k základní orientaci.
Attila Nagy